Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksekokulu

Deniz ve Liman İşletmeciliği Programı​

resim651908


Tanıtım
         Dünya taşımacılığının %90'ı ülkemiz uluslararası taşımacılığının %85'i denizyolu ile yapılmaktadır. Diğer taraftan lojistik, dünyada ve ülkemizde hızla gelişmekte olan bir sektördür. Günümüzde üretici ve tüketiciler, daha düşük maliyetli ve daha kapsamlı entegre hizmetler talep etmektedirler. Lojistik, taşımacılık ve depolamanın yanı sıra dış ticaret, gümrük, paketleme, dağıtım gibi çok sayıda hizmetin entegre ve eşgüdümlü bir şekilde yapılmasını gerektirir. Dolayısıyla deniz işletmeciliğinin lojistik planlamalara, lojistik şirketlerin de uzman denizcilik işletmecilerine gereksinimi vardır. Limanların özelleştirilmesiyle birlikte denizcilik sektörü farklı bir boyut kazanmış ve dinamik hale gelmiştir.

         Artan ticaret ile özelleştirilen limanlarda daha rekabetçi bir bakış açısı ve yapılan yeni yatırımlar uzman işgücü ihtiyacını birlikte getirmiştir. ''Deniz ve Liman İşletmeciliği Programı'' denizcilik ve limancılık sektörünün yanı sıra hızla gelişen lojistik sektörünün ihtiyaç duyduğu hem denizciliği hem de tedarik zinciri lojistiği operasyonlarını iyi bilen uzman ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak hazırlanmış bir programdır.

Çalışma Alanları
     Bu programı bitirecek olan öğrenciler, ''Deniz ve Liman İşletme Meslek Elemanı'' unvanı ile Deniz ve Liman İşletmelerinde, Turizm Sektöründe, Yat ve Yat Limanı İşletmelerinde, Gemi Acentelerinde, çeşitli kademelerde görev alabilirler. Gelişen ve özelleşmeye açılan deniz ticaret filomuz ve liman işletmelerimiz ile yat limanlarımız yetişmiş insan gücüne her geçen gün daha çok gereksinim duymaktadır.

DGS Bölümleri

  • Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi
  • Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği
  • Denizcilik İşletmeleri Yönetimi
  • İşletme
  • Lojistik Yönetimi

ÖSYM Bilgileri

Öğrenim Dili Türkçe
Puan Türü TYT
Süresi 2 Yıl


Akademik Kadro

Ünvan Adı Soyadı Görevi Dahili No E-Mail
Öğr.Gör. Bilal Baki TİRYAKİ       Ulaştırma Hizmetleri Bölümü Bölüm Başkanı 106 bakitiryakicomu.edu.tr
Öğr.Gör. Salih TORLAK   104 salihtorlakcomu.edu.tr
Öğr.Gör. Nur KAN   133 nur.kancomu.edu.tr

Ders Programı için  tıklayınız.
Eğitim Bilgi Sistemi için tıklayınız.​


Öğretim Programı için Tıklayınız.
          

Dilek ve Önerileriniz İçin RİMER
(Rektörlük İletişim Merkezi)